A gyengeségben is erős maradt, és mindenkinek erőt sugárzott. Halhatatlannak rémlett, aki soha nem adja fel, mindig, minden helyzetben feláll. Nem nehéz elképzelnem, milyen is az a „reneszánsz ember”: képes nagyban gondolkodni, fonott hálóban, éltető gyökérzetek szövevényében látni a világot, és képes e labirintusban Ariadné fonalával utat találni – és kiútra vezetni másokat. Gondolatot sző gondolatra, egy-egy tényből univerzumot emel, iszapból létezőt teremt. Nem osztott részletekben fogadja be a mindenséget, nem művészetre, irodalomra vagy természettudományra bontja, hanem mindent elválaszthatatlanul együvé tartozónak érzékel, és ezt a világlátást próbálja ránk örökíteni – mert mindeközben tanít is. Nagyon sokat köszönhetek Ungvári Tamásnak, végtelenül hálás vagyok neki, hogy több mint huszonöt közös munkánk során engem is tanított. Enciklopédiák, kultúrtörténeti művek, regények, drámafordítások, interjúkötet, hangoskönyv... és mennyi terv volt még!
Most elment ez a reneszánsz ember – halhatatlanná vált. Úgy búcsúzom, ahogy valamennyi levelünkben: „Drága Tamás! Örökre ölelem, Andrea”.
Illés Andrea, a Scolar Kiadó főszerkesztője
(fotó: Érsek-Obádovics Mercédesz)
Ungvári Tamás (1930 – 2019) Széchenyi-díjas és József Attila-díjas magyar író, műfordító, kritikus, irodalomtörténész, egyetemi tanár. 1952-ben, 21 évesen szerzett diplomát az ELTE angol-magyar szakán. Tatán tanított egy általános iskolában, ezután a Csillag című folyóirat rovatvezetője lett. 1959-től a Magyar Nemzetnél dolgozott. 1960-tól fordító, dramaturg, a Budapester Rundschau szerkesztője. 1960–1961-ben a Petőfi Színház dramaturgja. 1970-től a Magyar Színházi Intézet tudományos főmunkatársa, 1975-től a Szépirodalmi Könyvkiadó szerkesztője, 1980–1981-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskola docense majd egyetemi tanára. 1989-ig a Magyar Tudományos Akadémia Színháztudományi Bizottságának tagja. Több külföldi egyetem vendégprofesszora. Két cikluson át a nemzetközi P.E.N. Club magyar tagozatának (Magyar PEN Club) főtitkára volt.
Drámafordítóként 1959-ben debütált Shelagh Delaney Egy csepp méz című darabjával. Műsorvezetőként is dolgozott a Magyar Televízióban, a Magyar Rádióban, 2009 óta a Klubrádióban. Könyvjelző című műsora az ATV-n futott.
Nagyhatású kultúrtörténeti munkáit, enciklopédiáit 2009 óta publikálta a Scolar Kiadónál.