Mini sorozatunkban 4 olyan könyvet mutatunk meg, amik kifejezetten a tiniknek szólnak, nekik segítenek. A Tabuk nélkül a menstruációról című kötetről már meséltünk, most pedig egy olyan különleges könyvet mutatunk be, ami a kiskamasz lányok kedvence lesz, a témája pedig az életük egyik legfontosabb része, a barátság.
A Csajok könyve sorozat első része 2020-ban jelent meg, és 230 kreatív ötletet tartalmaz kifejezetten lányoknak. A második részéről mesélünk most bővebben, amiben minden a barátsággal kapcsolatos. A kötetet egyedül is lehet használni, vagy többen is, mindenféleképpen egy különleges, személyes barátságkönyv lesz a végeredmény.
Mi vár a kötetben?
· szépségápolási tippek
· barkácsötletek
· receptek
· további kreatív feladatok
· elgondolkodtató kérdéssorok
· nyugtató gyakorlatok stresszoldáshoz
· hasznos tippek, gondolatok
A Csajok könyve – Barátság elején sok részt ki lehet tölteni, ami klassz sorvezető ahhoz, hogy átgondolják a kis olvasók, kik is az igazi barátaik, mit jelentenek nekik bizonyos dolgok a barátságban, mit gondolnak saját és barátaik szerepéről a csoportjukon belül. Érdekes feladatok ezek, amik olyan dolgokra is rávezetik a lányokat, amiket addig nem gondoltak esetleg át, mégis ott motoszkáltak a fejükben.
Sokszor rajzolásra buzdít a könyv, de találni benne szókirakót, rejtvényt is, barátságértékelő tesztet, kreatív és elgondolkodtató feladatokat, amik mind a barátsághoz kapcsolódnak. A könyv segítségével a lányok készíthetnek szívecskés muffint, saját szerencsesütit, minipizzát, lekvárt, barátságkarkötőt, legyezőt is. Találni benne stílustanácsadást és a bőrproblémákhoz is segítséget.
De olyan fontos témákra is kitér a kötet, mint a bullying, a mobbying, azaz az iskola piszkálódás, sértegetés. Ezeknek a helyzeteknek a felismerésére és a helyes viselkedésminták bemutatására törekszik ebben a részben a szerző.
A közös élmények átgondolására, a nagyobb baráti társaságon belül betöltött szerep értékelésére is buzdít ez a könyv, mindezt kedves hangnemben teszi, amivel ösztönzi a kistiniket, nem pedig egy „felnőttes utasítást” kapnak a szerzőtől, Nikki Buschtól.
Az internetes viselkedés, az emojik jelentése, a kamu profilok, a blogolás is szóba kerülnek, ahogy az is, hogy milyen a kiskamasz olvasó kapcsolata a szüleivel és a testvéreivel, sőt még a menstruáció témája is felmerül – mindezek kedvesen, nem szájbarágósan és főleg nem kínosan.
Az egész látványvilág szép rajzos, de nem túl tökéletesre készített, így az olvasók is bátrabban rajzolnak, írnak bele. A könyv színei kifejezetten a lányokhoz szólnak, élmény lesz nekik forgatni.
Külön jó dolog, hogy sok motiváló mondatot találni a könyvben helyes, csajos grafikával az oldalak alján:
„A barátságnak nem tökéletesnek kell lennie, hanem igazinak.”
„Nincsenek hibáim, ezek csupán a különlegességem megnyilvánulásai.”
„Az arc a tükre annak, mit érez a szív.”
„Olyan vagyok amilyen, ez passzol a leginkább hozzám.”
A könyv végén találni egy nagyon kedves, humoros bemutatást a szerzőről és az illusztrátorról is, ami után bőven ad szabad helyet a kötet, hogy az olvasó magáról is meséljen egyfajta összegzésként.
Igazán nagyon kedves és hasznos kötet a Csajok könyve második része, ami kreatív alkotásra, az érzelmek és a gondolatok rendszerezésére, a barátság értékelésére ösztönzi a kiskamasz lányokat.