Első ránézésre Tonio Schachinger Valós idők című regénye egy romantikus történet is lehetne, azonban a látszólag könnyed alaphelyzet mögött egy rendkívül pontos társadalomkritika rejtőzik, amely olyannyira betalált a németeknél, hogy 2023-ban elnyerte a Német Könyvdíjat és az olvasók szívét is, hiszen megjelenése óta több mint 200 000 példányt adtak el belőle. Rendhagyó könyvajánló egy rendhagyó regényről.
A történet szerint adott egy 15 éves fiú, Till Kokorda, aki a nagymúltú, elit bécsi iskolában, a Marianumban tanul. Osztályfőnöke egy régimódi és despotikus figura. Till pedig sem a megkövetelt kánonnal, sem a sznob környezettel nem tud mit kezdeni. Szenvedélye a számítógépes játék, konkrétan egy valós idejű stratégiai játék, az Age of Empires 2. Anélkül, hogy bárki is tudna róla a környezetében, tizenöt évesen már hírességnek számít a gamerek között, ő a világ legfiatalabb top 10-es játékosa. Mindössze két igazi barátja van, ők hárman számítanak az iskola különceinek. A történethez még hozzátartozik az is, hogy Till hamar elveszíti édesapját. Ebből a kettősségből az első szerelem fogja majd kirángatni.
Ez tehát az alaphelyzetünk, amelyet elsőre egy felnőtt, egy szülő vagy egy nagyszülő felhúzott szemöldökkel nézhet, feltéve a kérdést, hogy valójában neki mi köze van ehhez a történethez. Akár még gondolhatja azt is, hogy a regényben felszínre kerülő, 21. századi fiatalok által megélt problémák nem is igazán valósak és komolyan vehetők. Itt rejtőzik a kötet igazi jelentősége, hiszen Schachinger szépirodalmi szintre emel egy olyan témát és narratívát, amellyel ritkán foglalkoznak szépírók és amivel így a felnőtt olvasók is kevésbé találkoznak.
Ez volt egy Z generációs összefoglalója. Most nézzük, hogyan vélekedik a könyvről a cikk írójánál jóval olvasottabb Karin Schmidt-Friderichs, a Német Könyvkiadók és Könyvkereskedők Egyesületének elnöke.
„Első pillantásra Tonio Schachinger Valós idők (Echtzeitalter) című műve egy klasszikus iskolai regény. Közelebbről vizsgálva viszont ennél sokkal több: fejlődésregény, társadalmi regény, amely főhőse, Till felnövésének történetét mutatja be egy bécsi elitintézményben. Szigorúan konzervatív neveléssel itt készítik fel az értelmiségi középosztály sznobizmussal átitatott életére a jövőben majd teljesítményorientálttá váló fiatalokat. Till az elnyomó környezet helyett, amelynek megtestesítője a mefisztói tanárfigura, Dolinar, a gamerek világában épít magának valóságot, ez egyben az egyetlen tér, ami a személyes (virtuális) szabadság megélésének a lehetőségét nyújtja. A szöveg finom iróniával és humorral fűszerezett tűpontos stílussal mutatja be a kortárs irodalom mai társadalomban elfoglalt helyét. (…) A Német Könyvdíj minden évben az aktuális témák és trendek kaleidoszkópja. Rávilágít különleges és rendkívüli művekre, teret ad a jó történeteknek. Hozzánk, olvasókhoz pedig közelebb hozza a sokszínű és élő, kortárs német nyelvű irodalmat” – szólt a laudáció a Német Könyvdíj átadásakor.
A 2023-as Német Könyvdíj elnyerését követően 200 000 példányt adtak el a Valós időkből, de ami talán ennél még érdekesebb, hogy a gamerek világát is megmozgatta a könyv, így indítva hiánypótló párbeszédet az olvasók, az irodalmi szféra és az online világban részt vevők között. Ennek kapcsán két látványos gesztust is érdemes megemlíteni.
A ma már több mint 25 éves Age of Empires 2. nevű valós idejű stratégiai játék a mai napig több tízezres aktív játékost számlál, és máig rendszeresen szerveznek e-sport eseményeket a legjobbak között. A legsikeresebb játékos a norvég Ørjan Larsen, aki e-sportolóként már több mint 350 000 eurót keresett ezeken a versenyeken. Larsen podcaster is, egyik műsorában pedig hosszasan beszélgetett Schachingerrel a könyv kapcsán. Ennél talán még nagyobb elismerés, hogy a Red Bull hivatalos honlapján nagyinterjút készített a szerzővel. A világ legnagyobb energiaital gyártója az Age of Empires 2. versenyeinek kiemelt támogatója, a 2022-ben tartott Red Bull Wololo: Legacy 2022 Age of Empires II elnevezésű megmérettetésen 200 000 eurót osztottak szét. Az említett játéksorozat részei a „különböző történelmi időkbe repítenek minket vissza, az ókortól kezdve a történelmi újkorig. A játék lényege, hogy munkásainkkal különféle nyersanyagokat termeljünk, a begyűjtött nyersanyagokat elköltve épületeket építhetünk, amelyekben újabb dolgozókat és katonákat is gyárthatunk. A katonákkal általában le kell győznünk az ellenfeleinket, bár az Age of Empiresben sokféle, ettől eltérő küldetés is megjelenhet.”
Schachinger témaválasztása egyébként nem tűnik véletlennek. Jól ismeri az általa kritizált politikai-gazdasági elitet. Újdelhiben született, édesapja osztrák diplomata, édesanyja mexikói és ecuadori származású képzőművész. Gyerekkorában gyakran ingáztak Bécs és Nicaragua között. Ettől függetlenül jól ismeri a 21. századi (nagyvárosi) fiatalok problémáit is, hiszen elvált szülők gyermekeként Bécsben és Berlinben bontogatta szárnyait. Első regényét 27 évesen írta, a Nicht wie ihr (Nem úgy, mint ti) 2019-ben felkerült a Német Könyvdíj rövidlistájára és elnyerte Bréma városának irodalmi díját. Az abszolút sikert viszont a már szóban forgó Valós idők hozta meg neki.
A kötet szerkesztőjének, Kozma Andrásnak a szavaival zárjuk rendhagyó ajánlónkat. Tonio Schachinger regénye „klasszikus fejlődésregény is lehetne, amely kikacsint Musil, Hesse, Thomas Mann, Ottlik főhőseire. Azonban nem csupán az uniformizáló erőszak elleni lázadás és az egyéni szabadságvágy nagyívű metaforája, amiben a főhős az online térben talál menedéket. Az apa halálának feldolgozása, és az első szerelem keserédes átélésének hiteles ábrázolása mellett igazi társadalmi látlelet, amely görbe tükröt tart a kortárs bécsi politikai és kulturális elit elé.” Reméljük, hogy minden olvasót elgondolkodtat ebben a görbe tükörben látott kép.