Linn Ullmann
Linn Ullmann 1966-ban született. Irodalomkritikus, író és újságíró. Gyerekkorában színészkedett, több filmben is szerepelt 12 éves koráig. Liv Ullmannal, édesanyjával együtt szerepelt a Suttogások és sikolyok című filmben. A New York-i Egyetemen angol irodalmat tanult, PhD fokozatot is szerzett. Első regényének címe Mielőtt elalszol, amely 1998-ban jelent meg. A kötet négy generáció történetét meséli el a szerző: az élet sorsdöntő eseményeinek (születés, keresztelő, szerelem, házasság, halál) realitását minduntalan átszövi a képzelet és a fantázia világa.
Az egyetemen tanultakat követve Ullmann nem ragaszkodott a kronológiához, és a cselekmény görgetése helyett a szereplők jellemzése, gondolat- és érzelemviláguk bemutatása dominál. A cím többjelentésű, utal egyrészt az álomra, mint a gyermeki ártatlanság és a boldog öntudatlanság állapotára, amely egyúttal a fantázia egyik terepe is, ám kiszolgáltatottsággal jár együtt. Jelenti azonban az élet befejezését, sőt akár a boldogság szimbólumát is: „Tudod, mit mondott nekem Rikard, amikor egymás mellett feküdtünk az ágyamban? Ahogy itt fekszem melletted, mielőtt elalszol, meglelem otthonom. Ilyen szépet még soha senki nem mondott nekem. Gondold csak el.” Az írónő már ekkor – és későbbi művei kapcsán is – cáfolta azokat a feltevéseket, hogy személyes élményeit, saját családja történetét írta volna meg. Erről 2006-ban így nyilatkozott: „Amikor az első regényemet írtam, nyolc évvel ezelőtt, Skandináviában nagyon élő dolog volt az irodalom. Körülvett bennünket ez a légkör, ami azt sugallta, hogy a cselekmény önmagában kevés, hogy önéletrajz alapján regényt írni szükségszerűen rossz. Hogy az igazság nem létezik, hogy egy regénynek eredendően nem lehet mondanivalója. Ezen kijelentések némelyikével a mai napig egyetértek, mivel alapvetően pártolom a tekintélyellenességet.” A Mielőtt elalszolt a norvég sikert követően mintegy harminc nyelvre fordították le, köztük magyarra is.
A 2002-ben kiadott Kegyelem számít Linn Ullmann legjelentősebb művének, amelyet a szakma és a közönség egyaránt lelkesen fogadott. 2002-ben a norvég olvasók díját kapta. A tekintélyes norvég hetilap, a Weekendavisen az év 10 legfontosabb könyve közé sorolta. 2007-ben a nemzetközi hírű norvég vándorszínház, a Riksteatret bemutatta a regény alapján készült színdarabot. A siker – saját bevallása szerint – magát a szerzőt is meglepte, hiszen a regény nem tipikus bestseller. 2002-ben a norvég olvasók díját kapta. A tekintélyes norvég hetilap, a Weekendavisen az év 10 legfontosabb könyve közé sorolta. 2007-ben a nemzetközi hírű norvég vándorszínház, a Riksteatret bemutatta a regény alapján készült színdarabot.
INTERJÚK
Magyar Narancs
„Ezzel a késéssel a halál jelentkezett be” - Linn Ullmann író
Az apa Ingmar Bergman, az anya Liv Ullmann. Ők a főszereplői lányuk, Linn Ullmann családi visszaemlékezésének, amely A nyugtalanok címmel nemrég magyarul is megjelent. Az írónőt Norvégiában sikerült elérnünk telefonon.
Könyves Magazin
Linn Ullmann: Az emlékezet olyan, mint egy nagyszerű író, történeteket kreál
„Apának négy háza, két autója, öt felesége, egy úszómedencéje, kilenc gyermeke és egy mozija van” – sorolja A nyugtalanokban a kislány, aki szerette a listákat és a számokat. Apát amúgy Ingmar Bergmannak hívták, a huszadik század egyik rendezőzsenije volt, aki élete utolsó éveit egy pici szigeten töltötte. A lány is vele töltötte a nyarakat, szigorú szabályok között és nagy szeretetben. Az év többi részében anya vigyázott rá, aki nem más volt, mint Liv Ullmann norvég színésznő, Bergman múzsája és alkotótársa, akivel összesen tíz filmet készítettek. Minden adott volt tehát, hogy lányuk, az író Linn Ullmann egyszer könyvet írjunk kettejükről (vagy inkább hármójukról), hatodik könyve, A nyugtalanok ugyanakkor mégsem egy tipikus önfeltáró életrajzi regény, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne nagyon is személyes. Linn Ullmann azt mondja, már a kezdet kezdetén tudta, hogy A nyugtalanok nem egy hagyományos értelemben vett életrajzi, önéletrajzi vagy éppen tényirodalmi mű lesz. Sőt, A nyugtalanok tulajdonképpen egy egészen másik könyvnek indult. A norvég írónőt telefonon értünk utol, emlékezésről, elfelejtett szavakról és a perspektíva fontosságáról beszélgettünk vele, közben pedig a technika is majdnem kibabrált velünk: a hang egyszer csak teljesen elhalkult, a beszélgetést meg kellett szakítani. Mindez akár sorsszerűnek is tekinthető, hiszen A nyugtalanok szerint Ullmannt nagyon bántotta, hogy rossz minőségűek lettek az apja életének utolsó éveiben készített hangfelvételei. Amikor később visszahívom, Linn Ullmann megértőbb nem is lehetne, nevet, és azt mondja, egy kicsit sincs meglepve.
Kövesd Linn Ullmann közösségimédia-oldalait: