Janne Teller

Az osztrák–német felmenőkkel rendelkező dán írónő 1964-ben Koppenhágában született. Eredetileg közgazdaságtant és jogot tanult, majd az ENSZ és az Európai Unió gazdasági és politikai tanácsadójaként dolgozott szerte a világban. Munkája során olyan veszélyeztetett térségekben is tevékenykedett, mint Tanzánia, Mozambik vagy Banglades. 1995-ben hagyott fel szakmai karrierjével, hogy teljesen az irodalomnak szentelje magát. Életét jelenleg Koppenhága, New York, Milánó és Párizs közt osztja meg. Több esszé, novella és tanulmány után debütáló regénye, a modern északi saga stílusában elbeszélt Odin szigete 1999-ben jelent meg. Azóta számos sikerkönyvvé vált kötetet publikált.

Könyvei élénk vitát kavarnak a világban. Mindig súlyos és kényelmetlen kérdéseket tesz fel, szembesít tetteink legszörnyűbb következményeivel, és állásfoglalásra kényszerít. Olyan konfliktusokat helyez művei középpontjába, melyek mindannyiunkat érintenek. Leghíresebb műve, a nagy port felvert Semmi (Intet) nem egyszerűen ifjúsági regény, hanem súlyos filozófiai, erkölcsi és generációs problémákat boncolgató mű. Hatása példátlan volt Dániában: eleinte betiltották az iskolákban, majd a megjelenést követő évben (2001) váratlanul elnyerte a dán Kulturális Minisztérium Gyermekkönyv-díját – azóta kötelező olvasmány. A botránykönyv nemzetközi bestseller lett; 2008-ban megkapta a legjobb ifjúsági regénynek járó francia díjat (Le Prix Libbylit). Dániában, Svédországban, Finnországban, Norvégiában és Franciaországban színdarab formájában is előadják. Magyarországon is több színházban műsorra tűzték és évek óta nagy sikerrel játsszák. 

2025-ben Janne Teller újra Magyarországra látogat a 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként. 

Részletek

 

INTERJÚK

 

Fidelio

Nem tudjuk, a felhők hol érnek véget – beszélgetés Janne Tellerrel

„A modernkori Európában valóban ennyire provokáló, ha rákérdezel az élet értelmére vagy sziklaszilárdnak hitt értékekre?” – ezt a kérdést tette fel magának Janne Teller, miután Semmi című regényét több helyen is betiltották a kétezres évek elején. A könyvet azóta több mint egy tucat nyelvre fordították le, kötelező olvasmány Dániában, ahol ma már a középiskolások négyötöde elolvassa az érettségi előtt. Az író nemrég a PesText irodalmi fesztivál vendégeként érkezett Budapestre, ezt megelőzően nyílt lehetőségünk kérdezni leghíresebb regényéről, az írók társadalmi szerepvállalásáról, illetve arról, mit üzenne azoknak a magyar íróknak, akik a könyvfóliázások miatt úgy érzik, elfogy körülöttük a levegő.

Elolvasom

 

Libri Magazin

„Reménykedem a józan ész győzelmében” – interjú Janne Tellerrel, a Semmi szerzőjével

Janne Teller dán írónő akkor robbant be az irodalmi köztudatba, amikor Semmi című ifjúsági regényét annak megjelenése után nem sokkal betiltották hazájában, majd váratlanul megkapott egy állami gyerekkönyvdíjat, a kötetre vonatkozó tiltást feloldották, és az rövidesen kötelező olvasmány lett a dán iskolákban. A szerzővel a könyvben felmerülő kérdésekről, az emberi kapcsolatok modernkori változásairól, a menekültválságról és Edward Snowdenről is beszélgettünk.

Elolvasom

 

Kövesd Janne Teller közösségimédia-oldalait:

Instagram

Facebook

Rendezés: