Janne Teller: „Ez egy olyan könyv, amelyhez időről időre visszatértem. Tulajdonképpen 20 éve írom…”

Janne Tellernek 2000-ben a mára klasszikussá vált Semmi című  egzisztencialista kisregénye jelentette a nemzetközi áttörést.  Összesen kilenc könyve jelent meg, amelyekből összesen több mint 2 000 000 példányt adtak el, és regényeit 37 nyelvre fordították le. A Büszke vagy rám, Joanna?, a hosszú hallgatás után megjelenő  új regénye az ősszel magyarul is olvasható.

Az interjút 2024. október 4-én publikálta a dán BOGDK, ennek részletét közöljük.

A regény főhőse, Teodor Merlin dán ENSZ diplomata kétségbeesett kutatásba kezd, hogy kiderítse az igazságot lánya, Joanna halálával kapcsolatban, aki egy közel-keleti békefenntartó misszió során halt meg. A regény elején egy magányos virginiai halászkunyhóban, az Egyesült Államokban, az apa fegyvert fog egy előtte álló férfira, akit lánya elvesztéséért tart felelősnek. Lőjön vagy ne lőjön? Szüksége van-e az igazságra annak, aki már meghalt? Ha igen, hogyan adhatjuk meg neki? És ha nem, akkor mit tehetünk? 20 éven át egy regénnyel élni Janne Teller a Büszke vagy rám, Joanna? című könyvéhez az ENSZ-nél végzett munkája során kezdett el anyagot gyűjteni, amikor Mozambikban és Tanzániában élt. A regényt 2004-ben kezdte el írni, közvetlenül azután, hogy befejezte a boszniai népirtásról szóló regényét, a Macskakörmöt. „Megírtam az első 30 oldalt és egy keveset a végéből. Ez egy olyan könyv, amelyhez később időről időre visszatértem. Tulajdonképpen 20 éve írom, és a könyv első fejezetei szinte teljesen megegyeznek azzal a változattal, amit akkor leírtam.

Janne Telle legutóbbi Magyarországi látogatásán. 

Ez az első regénye, amelyben egykori ENSZ békeközvetítői és regényírói tapasztalatait ötvözi, és amelyben a történet minden oldalát megismerhetjük. „Íróként az apa és a lánya szemszögét is be tudom mutatni. Nem kell olyan egyoldalúan fogalmaznom, mint ahogyan gyakran egy nemzetközi konfliktusról szóló cikkben” – mondja Janne Teller, majd így folytatja: „Az ENSZ alkalmazottjaként a béketárgyalásokon évekig a politikai szerepvállalás mellett köteleztem el magam. Ilyenkor az ember szükségszerűen mindig a diplomácia oldaláról közelít. Íróként azonban van lehetőségem nyíltabban írni a politikai kérdésekről. A tettek és a szavak közötti szakadék mindig is érdekelt, ez vált a regény egyik központi témájává.

Janne tavaly egy újabb kisregénnyel hívta fel magára a figyelmet, amely hasonló társadalmi érzékenységgel, aktualitással és irodalmi szerepvállalással bír, mint évtizedekkel ezelőtt a Semmi. A 2024 októberi megjelenés óta közölt kritikák szerint a Büszke vagy rám, Joanna? egy időtlen regény, amely az idealizmusról, a politikáról, a szerelemről és a hatalommal való visszaélésről szól egy palesztin aktivista lány történetén, pontosabban halálán keresztül, amelynek körülményeit édesapja igyekszik felderíteni. Az ő rezignált monológja adja a könyv erejét, amelyben ahhoz a fi úhoz beszél, akinek a főszereplő feltételezése szerint köze lehet lánya halálához. A bosszú, valamint a mai világban egyre ritkábban megélhető igazságosság kérdésköre teremti meg a regény páratlan erejét. 

A teljes interjú online fordító használatával elolvasható a BOGDK honlapján. 

Elolvasom

 


 

Kapcsolódó cikk

 

 

Janne Teller lesz a 30. Budapest Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége

Idén 30. alkalommal rendezik meg a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált 2025. október 2. és 5. között. Magyarország egyik legnagyobb irodalmi rendezvénysorozata ezúttal új helyszínen, a Bálnában fogadja a könyvek szerelmeseit. Az idei esemény azonban más miatt is különleges lesz, ugyanis szerzőnk, a világhírű dán írónő Janne Teller mint a Könyvfesztivál díszvendége érkezik majd Budapestre.

Elolvasom

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Hírek Szépirodalom

Ezeket is ajánljuk:

Szerző:Janne Teller

Semmi

3.499 Ft 2.974 Ft
Szerző:Janne Teller

Ha háború lenne nálunk

1.490 Ft 1.267 Ft
Szerző:Janne Teller

Minden

3.499 Ft 2.974 Ft
Szerző:Janne Teller

Gyere

3.999 Ft 3.399 Ft