Leírás
A szemiotika a jelek tudománya. A jelek hihetetlenül változatosak lehetnek: az egyszerű, útirányt mutató közlekedési táblától a tűzre figyelmeztető füstön át a kultúránkba ágyazódott, a képzőművészetben és az irodalomban megjelenő szimbólumokig a jelek értelmezése mindennapi életünk részét képezi. Ennek ellenére a jelelméletet sokan misztikus tudománynak tartják. Ez a könyv az elvont elméletek magyarázata helyett közismert képek és szimbólumok segítségével ismertet meg a szemiotika alapjaival.
A könyv 75 szemiotikai kulcsfogalmat tárgyal. Minden fogalmat egy kép (jel) és egy hozzá tartozó kérdés vezet be, amely a feladvány értelmezésre ösztönzi az olvasót. Egyet lapozva, a túloldalon megtudhatjuk a választ, valamint a mögötte rejlő elméletet. Ez a kreatív gondolkodást igénylő módszer az olvasó aktív részvételével mutatja be az alapvető szemiotikai fogalmakat. Ezek a kommunikáció mibenlétéről, működéséről és szerepéről alkotott elképzeléseinek újragondolására késztetik az olvasót.
A könyv – olvassuk bár elejétől a végéig vagy csak bele-bele lapozgatva – a gyakorlati példákon keresztül átfogó képet ad arról, hogy napjaink kulturális közegében hogyan képződik a jelentés. A kérdésekkel kísért példák különösen azoknak a kreatív embereknek a tetszését fogják elnyerni, akik szeretnék még alaposabban megérteni a vizualitás nyelvét, és a jelelméleti fogalmakat munkájuk során is hasznosítani akarják.